Сайт газеты

Воскресенье, 08 сентября 2019 11:51

Ціна картоплі: із бруду в люди

Автор 
Зібрали сповна. Хоч на врожай нарікають, все ж без картоплі на Глухівщині не лишилися Зібрали сповна. Хоч на врожай нарікають, все ж без картоплі на Глухівщині не лишилися

Одні глухівчани радіють високій ціні на картоплю, інші – хапаються за голову

  Після десятиріч дешевої картоплі, яку селяни майже перестали вирощувати на продаж, закупівельники несподівано запропонували пристойну ціну у 7-9 гривень за кілограм. У Глухові один кілограм картоплі міняють на два кіло кавунів. Місцеві такого не пам’ятають, щоб традиційний продукт був удвічі дорожчий за херсонську ягоду. На глухівському базарі продавчині і самі не второпають, що сталося із картоплею, толком пояснити не можуть. «Кажуть, ніби неврожай по усій Україні. Тільки Сумщина й Чернігівщина з картоплею», – ділиться Ганна Федорівна. Вона свою картоплю продає по 10 грн за кілограм. На риночку біля шостої школи чекає на покупця інша продавчиня, вона ставить ціну аж цілих 15 гривень. Жінка на цьому місці щодня, овочі перепродує, скидати не збирається, і так все розкуповують.
  Як розповідає глухівчанка Олена Швець, базар – це не те місце, де потрібно закуплятися на зиму. Жінка уже кілька років їде у найближчі до Глухова села. Каже, у Слоуті у знайомих купувала цей овоч по 8 грн за кілограм. Бідкається, що ціна зависока, бо того року купувала по 3 грн. Підприємці, які закуповують картоплю на машини по 7 грн за кілограм, кажуть, що особливого ажіотажу немає, до них несуть мало.
  Хто задоволений, так це селяни, які вирощували овоч трохи на продаж, бо такого везіння не очікували.
  – Це труд тяжкий та й затратний, але де ще мені пенсіонеру взяти копійку до пенсії? Цього року зібрав непоганий врожай. Добре вродила Слов’янка, Білороса, середній врожай дала Циганка, але її і продають трохи дорожче. Вже продав 2 тонни по 8 гривень, лишив трохи й на весну продати дорожче. Тому тут скаржитися гріх, – розповідає житель Некрасового.
  В Інституті картоплярства НААН України підтверджують, що таку високу ціну дійсно спровокував низький врожай по Україні ранніх сортів. Пов’язане це з намоканням і посухою. Цього року був дуже холодний травень, тож взагалі багато хто пересаджував картоплю. Червень також холодний. А в липні в деяких регіонах була посуха. Крім того, затрималися терміни визрівання пізньої картоплі.
  Однак, як і прогнозували експерти, після дозрівання пізніх сортів, ціна впала з 15-18 грн до 7-8 грн. Крім того на ринок впливає імпорт картоплі з Білорусі та Польщі, який уже почали активно здійснювати. Тож, якщо завезеного овочу буде вдосталь та українські аграрії не створять штучного дефіциту, відклавши значну частину врожаю для весняного продажу, то подорожчання до Нового року не буде. В іншому випадку не виключено що ціна на бульбу у великих містах «під ялинку» злетить у роздріб до 40 грн за кг.
  До речі, на формування ціни впливають і … чіпси. Справа в тому, що останніми роками в Україні серйозно зростає їх виробництво. Картопляні "хрустики" виготовляють як для внутрішнього споживання, так і на експорт.

Аліна Степанова, НЕДЕЛЯ

Прочитано 207 раз Последнее изменение Четверг, 05 сентября 2019 12:03

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version