Сайт газеты

Суббота, 14 сентября 2019 12:13

«І пахнуть руки чорнобривцями»

Автор 
Ганна П’явка Ганна П’явка

Глухівська поетеса Ганна П’явка готується презентувати свою збірку

ВІТАЄ РІДНИХ НА СВІТЛИНАХ…

  Напередодні важливої для 82-річної Ганни П’явки події ми зустрілися з нею вдома. Світла та простора квартира втопає у буйній зелені, а на балконі дивують стиглі помідори у горщиках. На стінах – портрети найрідніших людей: чоловіка, сина, доньки, внуків та правнуків. Говорить, що вітає своїх близьких людей на світлинах, і хоч чоловіка і сина нема в живих, для неї вони поруч. Багато її віршів розповідають не про самотність, а, як називає поетеса, вдовиння. Сповнені тужливого болю поезії не можуть лишити байдужими.
В саду, що ти зростив любовно,
Гілки плодами зарясніли.
Чудовий імрус, орлик, лоба,
Кущі бузкові завесніли.
Без тебе бджоли розлетілись.
Як їм без рук твоїх умілих?
Порожні вулики лишились,
Як серце в мене скам’яніле.
  На почесному місці – фото Ліни Костенко та земляка поета Бориса Олійника. Жінка розповідає, що це її мудрі наставники, вона захоплюється їх творчістю та перейняла любов до поезії саме від них.
Взірець в житті для мене Ліна
У творчості, життєвій силі.
Її любов до України,
Краса і гордість невгасимі.

ПРО ЖИТТЯ

  Народилися Ганна Іванівна на Полтавщині. Батько пішов на війну та не повернувся, мама виховувала доньку сама. З дитинства вона була закохана у книжки. У післявоєнні роки з розваг було хіба що радіо, тож у кожну вільну хвилинку брала до рук книги, журнали. Та й зараз, на пенсії, уже встигла прочитати понад 1700 книг. Після школи вступила до сільськогосподарського інституту у Полтаві. Закінчила його на відмінно, а на п’ятому курсі вийшла заміж. Закінчила ще й педагогічний вуз. Чоловік часто змінював місце роботи, тож довелося поїздити по усій північній Сумщині. Зрештою осіли в Глухові. Подружжя виховало двох дітей.
  Ганна Іванівна 20 років викладала на кафедрі природничих наук в Глухівському тоді ще педагогічному інституті. Ось уже 21 рік, як вона пенсіонерка, але саме зараз з’явилася можливість, час та натхнення писати вірші. А вони у неї всі дуже різні, з тільки їй притаманною лексикою.
  Ганна П’явка завжди була активною, брала участь у конкурсах, вікторинах, де часто перемагала. Наприклад, у 2008 році вона стала переможцем конкурсу на кращу поезію про Глухів.

ДРУГА ХВИЛЯ

  Перша її збірка вийшла у 2011 році, а цієї весни побачила світ і друга книга. Презентацію все відкладала, бо здоров’я підводить, тому чекала, доки спека спаде, а на місто осяде прохолодна осінь. Тож планує зібрати друзів 30 вересня.
  Нову збірку «Батьківщинне, рідне, сокровенне» допомогла видати донька Оксана. Її наклад всього 50 екземплярів, практично усі вже розійшлися друзям, рідним та знайомим. В книзі переплетено безліч життєвих тем, є твори про історичні події, філософію та людські цінності. Окремий розділ присвячений українським жінкам:
Жінки стійкі і витривалі
В поліції, АТО, Майдані.
Їх генний код від амазонок,
Що в Подніпров’ї воювали.
  Ганна Іванівна любить смачно готувати, пригощати внуків та правнуків, тому навіть про національні смаколики написала чимало віршів. А її вірш про галушки місцева композиторка М. Воропай поклала на музику:
Галушки у молоці,
На шпичках чи в ложці,
Хоч в Спасівку, хоч в піст –
Міцнішають хлопці.

СЕРЦЕ БОТАНІКА

  У поезіях часто трапляються образи рослин. Це не випадково, адже авторка за фахом агроном та вчитель біології. У розмові Ганна Іванівна зізнається, що улюбленим деревом-символом є верба. Навіть на обкладинку своїх книг вибрала саме цю рослину. От тільки на першій збірці вона була зображена у літній період, а на другій – восени. Золотаве листя символізує і життєву осінь поетеси. В своїх творах часто використовує образи різних квітів, їх наукові та народні назви, розповідає про лікувальні властивості та народні повір’я.
Моя душа агрономічна,
І віршомовний мозок мій,
А серце, мабуть, ботанічне:
Рослини радість мій і біль.
І пахнуть руки чорнобривцями,
Красолькою і нагідками,
І мальви із рожевим цвітом
Мене з високості вітають.
  Але найбільше Ганна П’явка писала про Україну, Глухів, Сумщину. Відгукується поезіями на кожну політичну подію останніх років, наприклад, є твори, присвячені Небесній сотні, військовим, які воюють на Донбасі. А от вірш «Е-декларації» засуджує ненажерливість депутатів, писала вона і про вибори, президентсво і депутатство.
  Впевнені, творчість Ганни П’явки буде визнана своєрідним скарбом для глухівчан, її поезії вже зараз стають у пригоді і студентам, і школярам, і дорослим любителям віршованого рядка.

Аліна Степанова, НЕДЕЛЯ

Прочитано 38 раз Последнее изменение Суббота, 14 сентября 2019 20:05

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version