Сайт газеты

Воскресенье, 15 сентября 2019 09:08

Тест на вагітність

Автор 
Реформа не дійшла. Поки такі таблички  ще можна побачити на кабінетах в ЦРЛ Реформа не дійшла. Поки такі таблички ще можна побачити на кабінетах в ЦРЛ

Кінець епохи вати-спирту: у Глухові пацієнти мають право робити абсолютно безкоштовно з десяток аналізів

Декларація – наше все

  Минулого тижня ЗМІ зарясніли повідомленнями з посиланням на сайт Національної служби здоров'я, що пацієнт, який заключив декларацію про обслуговування у лікаря первинної ланки, може отримати безоплатно, тобто без придбання витратних матеріалів, низку лабораторних діагностичних досліджень та швидких тестів. Серед них: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою; загальний аналіз сечі; глюкоза крові; загальний холестерин; швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ та вірусні гепатити. Вакуумну пробірку (вакутайнер) для аналізу крові, рукавички, спиртову серветку/вату/спирт, шприц, контейнер для збору сечі пацієнт НЕ МАЄ приносити або оплачувати додатково. Їх наявність забезпечує заклад первинної медичної допомоги, який отримує оплату за договором від НСЗ.
  Ми вирішили провести експеримент, чи дійсно у глухівському ЦПМСД все так, як про це говорять у Києві. Якщо безкоштовно аналізи, в принципі, робили завжди, то рукавички та вату-спирт купували самі пацієнти.

Лабораторія

  У восьмій ранку біля лабораторії у поліклініці (як звикли глухівчани називати нинішній ЦПМСД) саме зібралася довжелезна черга. У кожного третього в руках пакуночок з рукавичками, ватою, спиртом. Питаємо у пацієнтів, чи казав їм сімейний лікар, що це потрібно брати з собою до лабораторії.
  – Я не вчорашня, сама знаю, що потрібно йти зі своїм. Пішла в аптеку, там вони самі все дали. Та й подивіться: ще ніхто того пакуночка не виносив назад, – ділиться жіночка років шістдесяти, якій дружно підтакують інші.
  Заглядуємо у лабораторію:
  – Що потрібно брати на аналізи?
  Медсестра коротко так: «Себе». Наполегливо уточнюємо, чи не потрібні вата, спирт? Жінка в білому халаті пояснює, якщо лікар не казав, значить нічого не потрібно, а якщо принесли, то добре, залишайте.
  – А на сечу контейнер у вас є? – допитуємося.
  – Можемо баночку скляну видати, не подобається – купуйте в аптеці.
  Свідки короткої розмови, що чекають в коридорі з пакуночками «дарів», запідозривши якісь переміни, зацікавлено починають перепитувати вже у нас, невже точно нічого не потрібно? Дехто рішуче запихнув пакети у кишеню. До речі, жодних пояснюючих табличок на дверях нема.

Аптека

  Йдемо до однієї з аптек, що розташована в поліклініці, та просимо продати стандартний набір на аналізи.
  – Вата, спирт або спиртові серветки, скарифікатор чи шприц та рукавички. Контейнери під кал, сечу продаються окремо, – відповідає.
  Коштують такі набори 6-7 грн, контейнери приблизно стільки ж. В цій аптеці вони і досі користуються популярністю. Про те, що медзаклад уже сам забезпечує витратними матеріалами на безкоштовні аналізи, тут не розповідають, мовляв, пацієнту видніше, що йому треба в аптеці.

Лікар

  На прийомі у сімейного лікаря цікавимося, чи можна прямо на місці пройти швидкий тест на вагітність. Дещо здивовано ескулап відповідає, що так, але якщо він визначить, що у цьому є потреба. Експрес-тести у закладі є. Зізнається, що з такими запитаннями пацієнти до нього ще не звертались. Здебільшого жіночки самі купують такі штукенції в аптеках, де вони коштують 20-100 гривень або ж ідуть до гінеколога. А от тести на ВІЛ, гепатити проводити вже доводилося. вторинка
  Такі правила поки не стосуються ЦРЛ та її лабораторії, де роблять аналізи за направленням від вузьких спеціалістів. До речі, реформування вторинної ланки медицини, яке планувалось розпочати з 1 січня 2020 року, відтермінували до квітня наступного року. Буквально 10 вересня голова Національної служби здоров’я України Олег Петренко розповів, скільки коштуватимуть пологи, лікування інфарктів та інсультів у реформі вторинної меддопомоги у 2020 році: 8,5 тис. грн – за пологи, 19,5 тис. грн – за лікування одного інсульту, 15,8 тис. грн – інфаркту.
  Саме стільки планує сплачувати НСЗ медзакладам за програмою медичних гарантій у 2020 році.
  Чіткий перелік всіх безоплатних для українців медичних послуг буде відомо після затвердження Державного бюджету на 2020 рік.
  Аби укласти договір з НСЗУ, медзакладам потрібно буде переєструвати свій статус і стати комунальними некомерційним підприємствами, мати чинну ліцензію, комп’ютери, необхідне обладнання та персонал.

Аліна Степанова, НЕДЕЛЯ

Прочитано 130 раз Последнее изменение Воскресенье, 15 сентября 2019 16:20

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version