Сайт газеты

Воскресенье, 29 сентября 2019 14:08

Історія Червоного

Автор 
Вшанували. До братської могили чотирьох партизанів Есманці поклали квіти Вшанували. До братської могили чотирьох партизанів Есманці поклали квіти

На Глухівщині в День партизанської слави згадали дідів та прадідів

  День партизанської слави, який відзначають 22 вересня, – це особливе свято для Глухівщини, яка разом з Путивльщиною є колискою народного руху опору на півночі області. Тут було створено три партизанські загони: Глухівський, Шалигинський та Есманський (Червоний). Місцеві щороку згадують бойових земляків, з вуст найстарших звучать легенди про їх хоробрість та відвагу.
  Напередодні представники влади привітали учасника партизанського руху на Глухівщині Івана Кириловича Мамая з села Бачівськ.
  В Улановому на Алеї партизанської слави відбулися районні урочистості. Після цього делегація відвідала землянку в лісі під Комарівкою. Треба віддати належне місцевим активістам, які вже багато років зберігають партизанське житло в чудовому стані. Тут реально можна уявити, у яких важких умовах перебували ті, хто боровся з ворогом у тилу.
  Якраз напередодні Дня партизанської слави журналісти «Недели» завітали в селище Есмань, де готували матеріал. На урочисте зібрання в будинок культури потрапили випадково і були вражені кількістю інформації. Прізвища, дати, операції, нагороди – про місцевих народних месників, особливо зі знаменитого Червоного загону, точно не забули. І хоча останній ветеран Другої світової війни пішов з життя два роки тому, в Есмані тему звитяги не відклали на далеку поличку. Знову і знову звучали прізвища партизан.
  До будинку культури завітали колишній голова районної ветеранської організації Микола Васько та член спілки письменників України Іван Дерпа. Але особливими гостями стали місцеві діти, котрим розповіли історію партизанського руху. Піснями та поезіями прославили подвиги земляків.
  – У воєнні роки було створено 6,2 тисячі партизанських загонів і диверсійно-розвідувальних груп, де воювало більше мільйона чоловік. В Україні базувалися 60 дивізій і діяли 1993 групи. На сьогодні відомо, що партизани знищили більше пів мільйона фашистів, підірвали 5 тисяч ешелонів, збили 211 німецьких літаків. Саме завдяки тому, що була єдність фронту і тилу, ми маємо таку перемогу. І забути про подвиг партизанів просто не маємо права, – звернувся до присутніх селищний голова Віктор Давиденко.
  Дуже зворушила історія 23-річної Олександри Конюхової. Вона була зв‘язковою між підпільними групами і партизанським загоном, а ще – сестрою милосердя в загоні і досвідченим воїном, нерідко ходила в бій з автоматом. Усього місяць вона не дожила до визволення рідного краю, потрапила до рук ворогів. Один з німців вистрелив в Олександру двічі, та кулі пролетіли мимо. Тоді уланівський поліцай узяв усе у свої руки та поцілив у молоду жінку, яка була на сьомому місяці вагітності.
  Ця історія знайшла відображення в поезії Івана Дерпи «Олександра», дехто навіть не стримав сліз.
  Після урочистостей діти та дорослі поклали до братської могили партизанів квіти на знак пам’яті та вшанування.

Аліна Степанова, НЕДЕЛЯ


З ІСТОРІЇ


  У 1941 році в Червоному було створено кілька підпільних угрупувань. Після загибелі Івана Родинського, одним з них почав командувати Копа. У жовтні на території Червоного району з бійців та офіцерів Червоної армії створили другу групу під командуванням Іванова. І тільки 22 грудня 1941 року ці угрупування об’єдналися та стали називатися загоном Червоного району під командуванням В. Копи.

Прочитано 63 раз Последнее изменение Четверг, 26 сентября 2019 17:56

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version