Документ без названия
Доведені до ручки. Медики називають своє скорочення проблемою, а от хворі матимуть біду Доведені до ручки. Медики називають своє скорочення проблемою, а от хворі матимуть біду

Вирішили бунтувати

Автор  Среда, 04 декабря 2019

Медики Ямпільщини і Середино-Будщини заявили про готовність протистояти непродуманій медреформі

  До закриття готуються чи не всі районні лікарні півночі Сумщини. Така перспектива лякає не тільки медиків, які залишаються без роботи, а найбільше – жителів, котрі фактично опинились перед загрозою абсолютного блокування доступу до медичної допомоги. І це не страшилка, а реалії медреформи.
  Нагадаємо, з 1 квітня 2020 року так звана «вторинка», тобто допомога вузьких спеціалістів, має перейти на нові відносини з Нац­службою здоров’я і отримувати гроші за кожного пролікованого пацієнта за певним тарифом. У Сумській області мали бути 6 госпітальних округів, зокрема і Глухівський. У кожному планувався один заклад інтенсивного лікування. Інші ЦРЛ мали скоротитись до кількох відділень та надавати планову допомогу.
  Виявилось, що жодна лікарня нашого округу не відповідає стандартам, скрізь не вистачає нового обладнання і фахівців. Треба скорочуватись, закриватись – іншого виходу нема, бо держава вже і так давно перестала платити зарплату медикам у повному обсязі. Субвенції на рік не вистачає. Місцеві бюджети змушені покривати заборгованість у 3-4 місяці, якщо є гроші. Критична ситуація склалась у Путивльській ЦРЛ, де зарплату отримали останній раз у вересні, незабезпеченість складає 5,2 млн грн. У Кролевецькому районі не вистачає 1,7 млн, у Ямпільському – 2,2 млн, у Середино-Будському – 4,7 млн грн.
  Якщо чесно, подібні борги перед медиками ЦРЛ були скрізь останнім часом, їх гасили де з місцевих бюджетів, інколи держава, змилостивившись, надавала в кінці року субвенцію. Треба було економити, трохи скоротитись, але про повне закриття мова не йшла.
  Сьогодні стало зрозуміло: лікарень у райцентрах не залишиться. Проблеми накопичились, як сміття у відрі, яке ніхто не виносить. «Сегодня весь день с командой работал в районных больницах округа, и у меня плохие новости. Медицинскую систему Сумской области (как и в частности по всей стране) ждут тяжелые времена, приближающие ее к полному развалу!» – написав народний депутат Андрій Деркач на своїй сторінці у фейсбуці після зустрічей з колективами Середино-Будської і Ямпільської лікарень. На ці збори, крім нардепа, приїхав депутат Сумської обласної ради Олег Бояринцев, прийшли голови місцевих рад і РДА.
  Ці райони мали б увійти до Шосткинського госпітального округу, а місцеві лікарні – скоротись до стаціонарів з кількома ліжками і хопісу. Дитячі відділення, хірургію, інфекцію та ін. треба закрити. Зокрема, такі прогнози озвучені на зборах у Середино-Буді. Лікарі не просто обурені – вони криком кричать про безнадійне майбутнє жителів району. «Якщо нас скоротять – це проблема, але люди залишаться без доступної допомоги – це біда. Як доїхати до тієї Шостки, коли ні доріг нема, ні автобуси не ходять? Жінка нещодавно народила в машині дорогою, не довезли. Держава десятки років нічого не купувала з апаратури для таких лікарень, як наша, а тепер говорить, що не відповідаємо критеріям. Ми не зможемо заробляти навіть з 1 квітня якісь гроші, скажімо, в лабораторії, бо нема обладнання, а хіба на сечі багато накопичиш? Знаєте, складається враження, що справжньою задачею медреформи є зачистка території від людей. Хто помре, хто виїде… Залишиться пуста земля, яку можна буде продати», – емоційно і відверто говорили медики.

  У Ямполі – подібний настрій. Говорять, що медиків довели до бідності, зарплата лікаря на руки складає максимум 7 тисяч. Але і це не головне: люди з сіл майже приречені. Так, із Княжич до Шостки – 70 кілометрів бездоріжжям – скільки буде їхати швидка? Багато питань щодо електронного запису до лікаря, бо в селах Інтернету нема. Зараз проблема виписати електронного рецепта. «Реформа дуже потрібна, але не така. Якісь хлопчики в Києві прописали всі вимоги до лікарень, які можуть виконати окремі медцентри у столиці. Де візьмемо 5 анестезіологів? Та й не потрібно в нас стільки. У Дружбі теж точно закриється лікарня, там кілька терапевтичних ліжок, вони дуже затребувані. Педіатра не буде, хірургію закриваємо... Ми вже не можемо мовчати, готові волати, аби нас почули на верху, бо буде пізно. Закрити можна все і одним днем», – так говорили медики в Ямполі. До речі, озвучувалось кілька прикладів сумнівних нововведень, зокрема, заміна флюорографії анкетуванням.

Вирішили боротися проти реформи

  На зборах в обох колективах кілька разів проговорили «замкнене коло» реформи. Виходить, районки будуть ліквідовані через невідповідність стандартам, але навіть термінова закупка апарату УЗД, дефібриляторів і бронхоскопів не гарантує збереження життя лікарні. До речі, у Кролевці місто зібралось на збори, люди послухали перспективи перебування в Глухівському госпітальному окрузі і… злякались жити. Громадою вирішили за будь-яку ціну (в прямому розумінні!) зберегти ЦРЛ у статусі закладу інтенсивного лікування, а не хоспісу і оголосили народний збір коштів. Але чіткого розуміння, скільки заплатить держава за лікування одного хворого і за яких умов – нема.
  А тут іще й новина про те, що Кабінет Міністрів на засіданні минулої середи затвердив новий порядок створення госпітальних округів, який передбачає укрупнення округів до обласного рівня. Тобто одна область – один округ. Де будуть визначені так звані опорні лікарні, як випишуть маршрут пацієнта, у яких містах які відділення залишаться – питання, питання, питання. Якщо до цього часу в самих медиків були якісь примарні надії на реформу, то зараз залишився тільки страх.
  Тож на зборах вирішили боротись. Першим кроком буде звернення профкомів до районних рад з вимогою не закривати лікарні, не залишати жителів районів без доступної медицини, яка гарантована Конституцією. Наступний крок – обговорення на сесії Сумської обласної ради, аргументовані звернення до прем’єра і президента.
  Народний депутат Андрій Деркач не просто вислухав медиків, він гарантував підтримку і юридичний супровід.
  – Я боролся с нарушением Конституции Украины с Супрун, видимо, придется бороться ещё и с соросятами, заполонившими властные кабинеты, и экспертными организациями, которые смело продолжают нести «реформаторский» флаг! – сказав він.

А тим часом

  • Голова Національної служби здоров’я України (НСЗУ) Олег Петренко написав заяву про звільнення з посади. За його словами, причиною цього рішення є «дуже різні фундаментальні цінності з командою, яка наразі працює над трансформацією системи охорони здоров’я».
  • Чеські районні лікарні закликають уряд країни прискорити процес отримання українськими лікарями та медсестрами документації, що дозволить їм працювати в Чехії.

Оксана Коваленко, «НЕДЕЛЯ»

Прочитано 3327 раз

  • Популярные
    новости


  • Последние
    новости

covi8 300x228