Сайт газеты

Воскресенье, 26 апреля 2020 11:04

Зацькували до сивини

Автор 

Суд визнав факт булінгу в одній з глухівських шкіл та призначив батькам кривдників штраф

  Цькування постраждалого (назвемо його А) у класі продовжувалось майже 5 років. Крім нього, у справі фігурують три булери-однокласники – Б, В, Г.
  За словами батьків постраждалого 15-річного підлітка, знущання над їх сином почались з 5 класу. Він часто повертався додому весь забруднений крейдою. Спочатку батьки сприйняли ситуацію як рядову, мовляв, діти балувались, з ким не буває. Але коли це стало повторюватись систематично, зрозуміли, щось тут не так. Почали розпитувати.
  – Від сина дізналась, що його одягом витирали дошку, потім жбурляли по ньому брудною ганчіркою. Зошити, книжки забирали і кидали на підлогу або дражнили, віддаючи по одному протягом дня. Систематично ховали особисті речі, які потім не всі були знайдені. Окрім всього цього, нагороджували стусанами та образливими словами. Емоційний стан дитини був пригнічений, у нього зникло бажання ходити до школи, – розповідає мама.
  За її словами, вони зверталися до класного керівника. Але вчителька відповідала, що це у дітей тепер така гра, що А в усьому сам винен, а батькам розповідає, щоб розчулити. Разом з тим однокласники зазначали, що день у них розпочинався із знущань над А.
  Звертались постраждалі і до директора. Проводились розмови з батьками кривдників та ними самими, але це нічого не змінило.
  Мама й тато пропонували синові перейти в інший клас або школу, але він не хотів, говорив, що зі всіма іншими однокласниками має гарні стосунки. Лише ці троє хлопців так себе поводять.
  На жаль, кожен наступний навчальний рік був новим випробуванням, як для психіки самого А, так і його батьків. Було таке, що у відчаї після чергового знущання, тато А не стримався і схопив «за шкирку» одного з кривдників (В), сказав, щоб залишили сина у спокої. Батько В за це подав заяву до поліції. Справа була припинена у досудовому порядку через примирення сторін. З родини А батьки В стягнули моральний збиток, змусили попросити вибачень у їх сина.
  Тим часом рідні помітили, як в А почалися проблеми зі здоров`ям. Зверталися до спеціалістів, проводили лікування. Діагноз – ВСД за кардіологічним типом.
  – У 7 класі нічого не змінилось. Його періодично нагороджували стусанами, іноді довго не міг сісти. Одного разу набили синця під оком та сказали, якщо не розповість вдома, то на цьому буде крапка і припинять його бити. Стерпіли. Терпіння виправдалося – відчепились. А натомість у сина з’явилась сивина у волоссі, – розповідає мама.
  Батьки зраділи, коли у 8 класі в А начебто почали налагоджуватись відносини з однолітками. За словами матері, син максимально намагався це зробити: ходив з ними займатись на спортмайданчик, грав у футбол не тільки у шкільний час, а й позакласний. Думав, що в такий спосіб стане «своїм», а своїх не чіпають.
  Хлопець перейшов до 9 класу. У січні стався черговий конфлікт, який привів А до лікарні, а батьків – до поліції.
  – Двоє хлопців тримали його за партою, а третій стукав по голові м’ячем, вимазаним у крейду. Потім почали наливати воду з лійки на парту та на голову. На якійсь із перерв хлопець викинув м’яча у сміттєвий бак, за що отримав стусанів, поки не повернув його. Далі ж дісталось і брудним м’ячем, – згадує мама. – Син зателефонував батькові, попросив забрати зі школи: у нього боліла голова, тремтіли руки, нудило і було тяжко дихати. Вдома дали заспокійливе, через деякий час зателефонували до сімейного лікаря, який порадив звернутися до педіатра в поліклініку. Діагноз – ВСД за змішаним типом. Невроз. Пройшли курс лікування.
  Після цього у школі була зібрана комісія та затверджено план заходів для запобігання та протидії булінгу. Крім цього, за рекомендацією директора навчального закладу, батьки 20 січня 2020 року подали заяву до поліції. Заяву в правоохоронні органи щодо проведення розслідування конфлікту також подав і і сам керівник ЗОШ. Але поліцейські, ознайомившись із ситуацією, спершу не побачили причин для продовження справи і скоро на цьому поставили крапку.
  Батьки ж вирішили йти до кінця, для них було важливо довести, що сина систематично цькували і принижували троє однолітків, що це класичний факт булінгу і в цьому є винні, які нарешті мають відчути якесь покарання, зрозуміти, що вчиняли злочин, а не просто балувались.
  Сім’я звернулись до сумського адвоката Сергія Барсука. Він подав скаргу до головного управління поліції в Сумській області. Тоді правоохоронці взялись детально вивчати ситуацію.
  – Якщо є ознаки булінгу, поліція має скласти протокол за ст.173-4 та направити документи до суду. З першого разу вони не вбачили в діяннях підлітків нічого подібного. Можливо, так сталось, тому що поняття «булінг» і все, що з ним пов’язане, – нове. Тому і важко встановити, що це саме воно. Але в даному випадку поліція зібрала і надала достатньо фактів, – говорить адвокат.
  Матеріали з допитом свідків, учасників були скеровані до Глухівського міськрайонного суду. Засідання проходили 15 і 16 квітня окремо по всім трьом фігурантам. Суд визнав, що відносно постраждалого вчинялося цькування і встановив штраф для батьків неповнолітніх за ч.4 ст.173-4 – 1700 грн.
  Як зазначила начальник Глухівського відділу освіти Людмила Васянович, це перший випадок у міських школах, коли батьки звернулись до суду.
  – Адміністрація навчального закладу робила все, щоб залагодити конфлікт між учнями. Проводились зустрічі зі всіма батьками, велись розмови з дітьми, було створено комісію та ін. Дирекція робила все, що від неї вимагається, – прокоментувала Л. Васянович.

Ольга Медвідь, НЕДЕЛЯ


Офіційно


  Булінг – це діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Види булінгу

  Фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень).
  Психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж).
  Економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей).
  Сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти).
  Кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електрон­них пристроїв).

Як відрізнити звичайний конфлікт від булінгу?

  Варто пам’ятати, що не кожен конфлікт є булінгом. Цькування – це тривалі, систематично повторювані дії, а не одинична сутичка. Наприклад, якщо друзі посварилися та навіть побилися, чи діти разом весело бешкетували, а хтось один впав і травмувався – це не вважається булінгом. Проте, якщо однолітки на чолі з булером регулярно дражнились, ховали та кидали речі дитини, штовхали, нецензурно обзивали та били, викладали в соцмережі непристойні чи відфотошоплені знімки дитини – потрібно негайно діяти.

  Яка відповідальність ?

  Вчинення булінгу (цькування) стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу карається штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
  Такі діяння, вчинені повторно протягом року, караються штрафом від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин. У разі вчинення булінгу неповнолітніми до 16 років відповідатимуть їхні батьки або особи, що їх заміняють. Саме вони платитимуть штрафи та відбуватимуть громадські роботи.
  Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу. Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.
  До речі, за цькування вчителів теж передбачена відповідальність.

НАГАДАЄМО, відповідальність за булінг встановлена в Україні з 2019 року.

Прочитано 808 раз

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version