Сайт газеты

Четверг, 22 февраля 2018 11:54

Без анестезії: сільську медицину ріжуть по живому

Автор 

На Глухівщині депутати райради категорично проти масового скорочення фельдшерських пунктів, а жителі сіл заявляють про готовність радикально відстоювати своє право на медичну допомогу

«НІ» масовому скороченню ФАПів

  На сесії Глухівської районної ради депутати направили звернення до МОЗ, Мінрегіонрозвитку, Сумської облдержадміністрації та облради. «Ми виражаємо категоричну незгоду щодо втілення в життя проекту Порядку формування спроможних мереж надання первинної медичної допомоги. …В разі приведення до запропонованих нормативів мережі ФАП та ФП без допомоги залишиться значна кількість сільських жителів», - йдеться у заяві. При цьому депутати аргументують, що в основному у селах проживає по 100-300 чоловік, між населеними пунктами по 7 і більше кілометрів убитих доріг, а лікарів не вистачає фізично, щоб забезпечити прийом жителів у пунктах здоров’я двічі на тиждень.
  Нагадаємо, МОЗ розробило новий «Порядок формування спроможних мереж первинної меддопомоги», за яким новий пункт здоров’я має бути один на 750 чоловік населення. У проекті, у Глухівському районі має бути всього 4 заклади у Перемозі, Некрасовому, Дунайці і Полошках (Червоне і Баничі залишаться з амбулаторіями). Скорочуватись, до речі, треба з «первичкою» і Березівській та Шалигинській громадам.
  Вже сьогодні ця новина сколихнула села, як стало відомо, активісти вже збирають підписи проти скорочення ФАПів. Зазвичай дуже стримані і не схильні до протестів сільські жителі заявляють про наміри радикально відстоювати своє право на медичну допомогу.

Туманні перспективи

  На сесії йшлося про те, що непродумані реформи відчутно б’ють по селу. Так, коли у травні минулого було проведено реорганізацію поліклінічного відділення ЦРЛ і створено міський медичний центр первинної допомоги, було фактично припинено надання послуг сільському населенню педіатрами та терапевтами, які автоматично ввійшли до складу новоствореного міського Центру.
  Тоді районний медичний центр орендував приміщення в будівлі міського центру, закупив необхідне медичне обладнання (в т.ч. лабораторне, стерилізаційне, ЕКГ та ін.), ввів додаткові 15,5 штатних одиниць. Люди із сіл як їздили у Глухів до лікарів, так і продовжували їздити, бо це зручно і з точки зору транспорту, і можливості лабораторії, і консультації вузького спеціаліста. Оформлено це було як частина Баницької амбулаторії. За великим рахунком, яка різниця людям, як це називалось, головне, що їх приймав доктор, робились діагностичні обстеження, функціонувала лікарська комісія та ін.
  Сьогодні маємо нові задумки МОЗ: хочуть заборонити створення амбулаторій, розташованих поза межами території доступності. Іншими словами, орендувати у Глухові кабінети буде «поза законом». Депутати теж проти цього.

А що буде взагалі далі із районним центром первинної медицини?

  Рано чи пізно процес об’єднання громад завершиться, і крім Березівської і Шалигинської утворються ще якісь. Голова райради Олексій Ткаченко під час звіту озвучив своє бачення. Він вважає, що реформу треба проводити максимально обережно, щоб не втратити хоча б те, що є. Адже все йде до того, що сільський житель буде відрізаний від професійної медичної допомоги.
  «У нашій державі медицина, відверто скажемо, у плачевному стані, але і медична реформа не покращує ситуацію. Ще влітку я пропонував керівництву Шалигинської громади стати співзасновником районного медичного центру. Очевидно, що із закінченням адміністративно-територі-альної реформи райрада буде розформована, тоді доведеться ліквідувати і засновані нею комунальні за¬клади, у тому числі і ЦПМСД. Якщо б Шалигинська громада стала співзасновником, то новостворені громади мали б змогу приєднатися до вже діючого закладу з гарною матеріальною базою, новим обладнання, транспортом, з кваліфікованими лікарями. А головне - населення не відчуло б погіршення. На жаль, керівництво Шалигинської селищної ради не під¬тримало ініціативу», - сказав О.Ткаченко.
  За словами головного лікаря районного ЦПМСД Олександра Тюльпи, поки що єдиний вихід - утримувати спільно центр, бо жодна окрема ОТГ не потягне власного представництва у місті.
  Обладнання поділити можна буде по селам, а от як ділити лікарів, яких практично нема?
  До речі, жителі Березівської і Шалигинської ОТГ теж користуються послугами районного ЦПМСД: за минулий рік прийнято амбулаторно майже 3 тисячі хворих. Це означає, що людям із сіл з різних причин треба їхати у місто, і з цим треба рахуватись.
  Сьогодні до структури комунального закладу «Центр первинної медико-санітарної допомоги Глухівського району» входять 2 амбулаторії (селище Есмань, село Баничі), 8 ФАПів та 21 фельдшерський пункт, які обслуговують 13,12 тисяч населення (без врахування жителів двох об’єднаних громад). Амбулаторна робота середнім медичним персоналом ФАПів та ФП склала 54 тисячі відвідувань, при подвірних обходах проведено 17,5 тисяч оглядів.

Оксана Коваленко, НЕДЕЛЯ

Прочитано 198 раз

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version