Сайт газеты

Воскресенье, 01 июля 2018 10:33

Нова школа під мікроскопом

Автор 
Сам собі майстер. Першокласникам 1-Б школи №6 пощастило: у них є тато, який уміє шпаклювати стіни Сам собі майстер. Першокласникам 1-Б школи №6 пощастило: у них є тато, який уміє шпаклювати стіни

Як на Глухівщині фарбують стіни, купують фліпчарти та вибирають парти

У громадах – планшети, у районі – нетбуки. А в місті?

  З вересня першачки мають сісти за парти уже у Новій українській школі. На освітнє середовище, тобто на меблі, обладнання, техніку, за словами міністра освіти Лілії Гриневич, виділено майже мільярд гривень.
  У громадах та Глухівському районі теж активно йде підготовка. Усе – за кошти державної освітньої субвенції, громад, району, спонсорів, лише в окремих класах батьки роблять ремонти, чи збирають власні гроші на втілення нових ідей. Майже скрізь закуплене мультимедійне обладнання (інтерактивні дошки, проектори, ноутбуки для вчителів), дошки. В процесі замовлення – шафи, вчительські столи, одномісні парти та дидактичні матеріали.
  У Березівській громаді перший клас набирають п’ять шкіл. За словами начальника відділу освіти Ірини Перерви, саме зараз активно ведуться ремонтні роботи кабінетів. Це спонсує громада, але, звісно, долучаються і батьки. Наприклад, у Первомайську ігрове середовище в коридорі роблять саме вони. Щоб дітям було просторніше та світліше, довелося прибрати стіну. Ніяких дизайнерів! Вчителі малювання самі розфарбували стіни казковими героями у Слоутському НВК. У громаді уже придбали парти, дошки, вчительські столи. У Шалигинській громаді є мультимедійне обладнання. Чекають на ламінатор та фабрику друку. На часі – замовлення усіх дидактичних матеріалів. У районі, як і в громадах, виділені кошти на закупівлю меблів та навчального обладнання. Якщо техніку та парти отримають усі, то нові шафи дістануться не кожній школі. Зате кожний першокласник матиме власний нетбук.
  Глухів – на стадії очікування. Як пояснює методист міського відділу освіти Олена Рибалко, вони готові хоч зараз замовити усе необхідне, але все впирається в бюджет. У загальному заплановано зробити 13 класів, на них має піти 3 мільйони гривень. Це гроші на ті ж інтерактивні дошки, техніку, меблі, дидактику, але поки освоїти їх місто не може. Тому вчителям доводиться виходити з того, що є в засіках «старої» школи. Педагоги готують класи, роблять ремонти, шукають позабюджетні кошти.
  Нагадаємо, у Глухові до цього часу нема бюджету на 2018 рік. Ще 1 березня "бюджет на східцях" прийняла депутатська опозиційна більшість з 18 чоловік, але міський голова М.Терещенко так і не оприлюднив документ офіційно. Депутати звернулись до суду зі скаргою на бездіяльність мера, це питання наразі розглядає Адміністративний суд Сумської області, чергове засідання має відбутись 11 липня. Кошти на забезпечення всіх необхідних закупівель у звязку з реформою освіти у цьому варіанті бюджету складають 1 млн грн.

Ремонти «євро» та «під євро»

  Перше, з чого почали перевтілення, – це ремонти кабінетів. У деяких селах допомагають спонсори та роблять усе практично під ключ, в інших цей тягар, як і раніше, несуть батьки. Новенькі шпалери, пофарбована підлога – цього ніхто не відміняв.
  Як розповідає начальник районного відділу освіти Наталя Волончук, у районі планують відкрити 13 перших класів. Ремонти у кабінетах спонсують аграрії. Тепер ніяких шпалер! Стіни – шпакльовані та пофарбовані, підлога – вирівняна, частково замінені вікна та освітлення, коридори облаштовуються за вимогами нового освітнього середовища.
  За словами начальника відділу освіти Шалигинської громади Руслана Абрютіна, у них перші класи будуть лише у трьох школах. Залучивши аграріїв, вдалося зробити їх всі практично європейського рівня. Ремонтні роботи проходили через «Прозорро». Так, наприклад, лише на один кабінет у   Соснівському НВК, де навчатимуться 6 учнів, витратили близько 170 тисяч.
  – Вирівняли та поштукатурили стіни, поклеїли шпалери під фарбування, зробили підвісну стелю «Армстронг», поміняли частину системи опалення, вирівняли підлогу, поклали osb-плити, постелили найсучасніший лінолеум, поміняли двері та підвіконня, – розповідає Руслан Володимирович.
  У Глухові про таку масштабну спонсорську допомогу лише мріють. Тут батьки самі намагаються зробити «євро». В деяких закладах міста шпалери цього року вирішили не чіпати, вистачає клопоту з заміною вікон, дверей, меблів та закупкою усякого потрібного інвентарю.
  Наприклад, у ЗОШ №6 усі чотири кабінети, де будуть навчатися по 27-30 учнів, переходять на шпаклівку, міняють лампи на сучасні.
  – У мене тут друга дитина навчається. З першою робили ремонти поступово щороку. Тепер вирішили все одразу. Які там спонсори? Батьки, в принципі, звикли, що ремонти робимо самі за свої ж гроші. На усе скидалися по 400 гривень, – розповідає мама першокласника цієї школи.

Шафи без дверей та конструктор «Лего»

  Тепер є чіткі стандарти, як має бути укомплектований клас. Директор Первомайського НВК Любов Плахова розповіла, як вони оформляють свій кабінет.
  – Цього року у нас йде до першого класу шість учнів. На меблі виділили 8600 гривень. Ця сума залежить від кількості дітей у класі. Ми прорахували усі варіанти: якщо купувати з сайтів, дуже дорого доставка. Тому вирішили замовити у Глухові. Це мають бути три шафи. Одна низенька відкрита, щоб учням було зручно діставати свої роздаткові матеріали. Інша – закрита, роздягалка. Третя теж відкрита, в ній зберігатимуться індивідуальні контейнери з конструкторами «Лего», які мають скоро нам надійти, – ділиться директор Любов Василівна.
  Ще на клас виділено 27 тис. грн на мультимедійне обладнання, ноутбук та принтер-ксерокс з додатковим комплектом фарб. Майже стільки ж на це планує додати Березівська громада. Більше десяти тисяч є на дидактичні, демонстраційні матеріали: фішки, сигнальні картки, букви, цифри, матеріали для усного рахунку, геометрії. Вони складені у коробки окремо для кожної дитини, а також більшого формату – для вчителя. Будуть і карти, глобуси, таблиці, лупа, мікроскоп, коркова дошка для прикріплення тимчасових матеріалів, дитячих малюнків тощо, фліпчарт – магнітно-маркерна дошка. Уже закуплено дев’ять нових одномісних парт, вартістю 12 тис. грн, вчительський стіл та п’ятистороння дошка.
  У Шалигинській громаді підійшли до вибору парт особливо прискіпливо. Замовляли їх через Інтернет, вартість однієї – майже 2 тис. грн. Як пояснює Руслан Абрютін, ще два місяці тому такої зручної, адаптованої до Нової школи моделі на ринку не було.
  Коли стоятимуть нові парти у Глухові, поки невідомо. Тому вчителі використовують старі меблі. Дехто поставив їх для роботи у групах, хтось залишив як є. У НВК №4 підійшли до цього найкреативніше – перефарбували у різні кольори. Щодо шаф, які за стандартами мають бути без дверей та доступними для дітей, тут два варіанти: у новіших відкручують дверцята та роблять «під стандарт», а старіші залишають як є, інакше вигляд буде зовсім кепський.

Усамітнитися в подушках з улюбленими іграшками

  Міністерство розробило методичні рекомендації. Зокрема, має бути 8 навчальних осередків. Усі вони повинні наповнюватися сучасними меблями та дидактичними матеріалами. Що ж таке ті осередки, на практиці ми з’ясували у вчительки шести майбутніх першокласників Полошківського НВК Валентини Михтуненко. Її кабінет повністю оновили за кошти ТОВ «Велетень». На ремонт пішло більше сотні тисяч гривень. Тепер Валентина Степанівна готується до облаштування усіх восьми зон. Хоч частково держава забезпечує матеріалами, багато чого педагогам та батькам доводиться шукати самим.
  – В осередку вчителя планую поставити новий стіл. Уже купили звичайну та магніту дошки. Стоятиме принтер-ксерокс, адже доведеться багато роздруковувати матеріалів для учнів. У навчальному осередку уже є придбані одномісні парти. Разом з батьками ми частково маємо осередок гри: хто принесе настільні ігри, хто м’ячики для руханок чи улюблені іграшки. Для осередку усамітнення, де дитинка захоче відпочити, поки плануємо або м’який пуфик, або подушечку, м’яку іграшку. Це теж можна принести з дому. А ось килимок нам купив районний відділ освіти, – натхненно розповідає пані Валентина.
  У куточок живої природи вчителька з батьками хотіла б придбати якусь тваринку, щоб діти могли спостерігати за нею. Тут поставлять вазони, можна пророщувати зерно. У дитячу бібліотечку учні зможуть принести свої книжечки. Спочатку це будуть більш ілюстровані видання. А з тим, як діти підростатимуть, будуть дорослішати і книги. У змінному тематичному осередку – стенди. У куточку творчості – виставка дитячих робіт. Тут можна і помалювати, коли хочеться. До речі, усе приладдя для цього зберігатиметься у контейнерах. Разом з батьками будуть закупляти їх для кожного учня. Поки це все лише в планах, але вже до 1 серпня усі речі мають бути на своїх місцях.
  – Звичайно, без складнощів не буває, але якщо у нас є такий спонсор і так допомагає держава, то ті нюанси, які виникають, уже можна усунути, – каже Валентина Степанівна.
  Подібна ситуація – у всіх школах і міста, і району. Відмінним є те, що у селах меблі, техніку та дидактичні матеріали закуплять уже до 1 серпня, а в Глухові на це поки лише сподіваються. Міські вчителі поставлені у рамки, коли з нічого доводиться ліпити Нову українську школу, здавати кабінети та відповідати стандартам. У той час у селах їх колеги уже освоюють новітні надбання.

Аліна Степанова, НЕДЕЛЯ

Прочитано 335 раз Последнее изменение Понедельник, 02 июля 2018 14:48

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version