Сайт газеты

Среда, 29 мая 2019 11:33

Літній мовний табір з Оленою Курган

Автор: 

Починаємо другий сезон «Літнього мовного табору» з нашим експертом Оленою Курган. І перша новина, якою вона ділиться з читачами, затвердження нового правопису. (ч.11)


 


  Кабінет міністрів затвердив нову редакцію українського правопису. Відповідну постанову ухвалили у середу, 22 травня. Наразі точно не відомо, скільки часу дається на впровадження змін, але вже зараз навчальні заклади, коректори, видавництва починають вивчати правопис-2019.
  «З метою забезпечення конституційних положень про державний статус української мови та уніфікації вживання правописних норм Кабінет міністрів постановляє погодитися з пропозицією Міністерства освіти та науки та Національної академії наук України щодо схвалення Українського правопису в новій редакції, розробленій Українською національною комісією з питань правопису», – йдеться у документі.

НОВИЙ ПРАВОПИС: ЯК ПРАВИЛЬНО

И НА ПОЧАТКУ СЛОВА
Ирій та вирій, ірод – ирод
На початку дієслова икати та іменника икавка,
на початку окремих вигуків (ич!), часток (ич який хитрий),
на початку дієслів (и́кати, икну́ти, ика́тися, икну́тися).
ПІВ – ОКРЕМО
пів áркуша, пів годúни, пів відрá, пів мíста, пів огіркá, пів óстрова, пів я́блука, пів я́щика, пів я́ми, пів Єврóпи, пів Кúєва, пів Украї́ни
АЛЕ: півáркуш, пíвдень, півзáхист, півкóло, півкýля, півмі́сяць, півóберт, півовáл, півóстрів (єдине поняття і не виражає значення половини).
Буква «т» замість «ф» у словах грецького походження:
кафедра – катедра, міфологія – мітологія, Афіни – Атени,
ефір – етер, міф –міт, логари́фм і логари́тм, Борисфе́н і Бористе́н
Слово «священник» писати з двома «н»
ПОВЕРНЕННЯ ЙОТУВАННЯ
[j] із голосними буде передаватися буквами Є, Ї, Ю, Я
Проєкт, траєкторія,фоє, феєрверк.
ДИФТОНГИ АУ – АВ:
аудіє́нція і авдіє́нція, аудито́рія і авдито́рія, лауреа́т і лавреа́т, па́уза і па́вза, фа́уна і фа́вна.
МЕНШЕ ДЕФІСІВ
вебсторíнка, попмýзика, попгýрт, пресконферéнція
ФЕМІНІТИВИ – іменники жіночого роду :
за допомогою суфіксів -к-, -иц-(я), -ин-(я), -ес-: дизайнерка, директорка, методистка, редакторка, кравчиня, філологиня.


 


Прочитано 107 раз Последнее изменение Среда, 05 июня 2019 11:07

Внешние ссылки предоставляются исключительно для справочных целей. Редакция газеты "Неделя" не несет ответственность за содержание внешних интернет-сайтов. Редакция может публиковать статьи в порядке обсуждения, не разделяя точку зрения автора. Использование в любой форме материалов, опубликованных в газете и на сайте, — с согласия редакции. Ссылка на газету при этом обязательна.

Top Desktop version